Locīšana tipogrāfijā

Turot rokās bukletus, brošūras, kartes vai citu poligrāfijas produkciju, noteikti esat pamanījuši līdzenus liekumus, kas ļauj piešķirt izstrādājumam vēlamo formu. Tā arī ir papīra locīšana.

Kas ir locīšana poligrāfijā 

Locīšana (vācu val. „falzen” – „locīt” un „salocīt”) ir iespiedlokšņu locīšanas process, kura rezultātā uz gatavās iespiedprodukcijas veidojas līdzenas locījuma līnijas. Šīs līnijas sauc par liekumiem un atkarībā no produkcijas veida var būt viens vai vairāki liekumi. 

Atšķirībā no rievošanas, locīšana tiek veikta tikai neliela blīvuma papīram (līdz 170 g/m2). Ja ir jāizveido liekuma līnijas blīvākiem materiāliem, vispirms ir jāveic poligrāfijas izstrādājumu rievošana, bet pēc tam locīšana. 

Tipogrāfijā „PrintGroup” sniedzam papīra locīšanas pakalpojumus gan atsevišķi, gan komplektā ar produkcijas drukāšanu. Tāpēc ar prieku palīdzēsim un sniegsim kvalitatīvu pakalpojumu, izmantojot jaunākās iekārtas.

Locīšanas metodes

Locīt var gan ar rokām (mazas tirāžas), gan automātiski. Automātiskā locīšana ir populārāka, jo tā tiek izmantota lielām tirāžām un aizņem mazāk laika nekā locīšana ar rokām. Šis process tiek veikts, drukāšanas laikā izmantojot rotācijas mašīnas vai īpašas papīra locīšanas iekārtas. Ja tirāža ir maza, ir ieteicams izvēlēties locīšanu ar rokām, tās kvalitāte nebūs zemāka kā lokot automātiski.

Papīra locīšanas veidi

Veidojot izstrādājuma dizainu, ir jāņem vērā, ka ir vairāki locīšanas veidi, kas ļauj padarīt produktu interesantāku. Tostarp ir šādu veidu locīšana:

 • paralēlā;
 • perpendikulārā;
 • kombinētā;
 • simetriskā;
 • locīšana ar nobīdi.

Arī rasējumu locīšanai varat izvēlēties nepieciešamo veidu: 

 • ar muguru (turpmākai sašūšanai);
 • bez muguras (ērtai uzglabāšanai, bet bez sašūšanas).

Kas nosaka locīšanas kvalitāti

Katram poligrāfijas produkcijas izgatavošanas procesam ir nepieciešama rūpīga kontrole un locīšana nav izņēmums. Tās kvalitāti var ietekmēt vairāki faktori, kas ir jāņem vērā gan tipogrāfijai, gan klientam, pasūtot papīra locīšanu Rīgā. Ja locīšana ir veikta labi, gatavajam izstrādājumam ir pareizs lapu izvietojums, līdzeni un precīzi liekumi, kā arī tam nav plaisu, ieloču vai lieku izliekumu.

Galvenie faktori, kuriem ir jāpievērš uzmanība, pasūtot pakalpojumu, ir minēti turpmāk.

 1. Liekumu skaits. Jo vairāk liekumu ir paredzēts izstrādājumam, jo grūtāk būs tos izveidot.
 2. Mitrums. Optimālais mitruma daudzums nedrīkst pārsniegt 10%, jo paaugstināta mitruma dēļ izstrādājums var deformēties vai saplīst.
 3. Papīra biezums. Vislabāk salokāmas ir plānas papīra loksnes līdz 90 mikronu biezumā, tās izskatās līdzenas un kārtīgas. Biezam papīram ar daudziem liekumiem var veidoties diagonālas deformācijas, kas padara produktu ne visai pievilcīgu. Tāpēc vajadzētu skaidri zināt, kāds pakalpojuma veids konkrētā gadījumā ir nepieciešams. 
 4. Šķiedru virziens. Tas var būt šķērsenisks vai garenisks. Lai papīra bojājumi būtu minimāli, ir ieteicams izmantot šķērsenisko locījumu. Tas būs līdzenāks un kvalitatīvāks. 
PALDIES!

Jūsu pieteikums ir pieņemts. Mūsu menedžeris drīz sazināsies ar jums!

whatsapp

Mēs izmantojam sīkdatnes, lai nodrošinātu optimālu tīmekļa vietnes izmantošanu un funkcionalitāti. Noklikšķinot uz “Es piekrītu”, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai.

×