Neskatoties uz popularitāti, ko strauji iegūst elektroniskās un audio grāmatas, turēt rokās drukātu izdevumu joprojām ir daudz patīkamāk. Un vēl patīkamāk ir, ja laba grāmata ir kvalitatīvi iesieta. Bet ko nozīmē iesējums un kādi ir tā veidi – ne visi to zina. Lai atvieglotu klientam, kurš vēlas pasūtīt grāmatu druku, izvēli starp iesiešanas veidiem, mēs esam sagatavojuši īsu katra materiāla aprakstu un pārskatu.
Kas ir iesējums
Grāmatu iesiešana nav tikai vāks, bet elementu kopums, kas apvieno lapas grāmatu blokā un pasargā izdevumu no bojājumiem. Tas pagarina produkta kalpošanas laiku un atvieglo tā lasīšanu.
Kā minēts iepriekš, grāmatas iesējumam ir vairākas daļas. Tas iekļauj:
- vāku;
- priekšlapu;
- kaptāllenti.
Iesējums kalpo arī kā grāmatas mākslinieciskais noformējums. Daudzos gadījumos lasītāju izvēle ir atkarīga ne tikai no paša darba, bet arī no tā noformējuma. Tā arī parādījās izteiciens “Grāmatu izvēlas pēc vāka...”.
Tāpēc, kad vēlaties nodrukāt grāmatu, ir svarīgi izvēlēties iesiešanas veidu, kas atbilstu iespieddarba iekšējam saturam un mērķim.
Grāmatu iesiešanas veidi
Grāmatu izdevējdarbības nozarē ir divi galvenie iesiešanas veidi: cietais un mīkstais iesējums. Aplūkosim katru iesiešanas veidu un to paveidu.
Mīkstais iesējums
Šis ir vienkāršākais un ekonomiskākais sastiprināšanas veids. Izmantojot to, grāmatas lapas tiek komplektētas vai brošētas burtnīcā. Šajā gadījumā grāmatas vāks būs mīksts. Tā izgatavošanai ir piemērots kartons ar blīvumu no 160 līdz 300 g/m2.
Plusi:
- lēts;
- viegls
Mīnusi:
- stipri lokās un burzās;
- kalpošanas laiks ir daudz īsāks.
Piemērots: grāmatām, žurnāliem, brošūrām, bukletiem, katalogiem
Līmēts bezšuvju savienojums (LBS)
Lappušu savienošanai tiek izmantota termiskā līme, tāpēc lapas netiek iešūtas, bet tiek pielīmētas pie grāmatas muguriņas.
Plusi:
- visekonomiskākais variants..
Mīnusi:
- īss kalpošanas laiks;
- grāmata nemitīgi veras ciet, kas traucē tās lasīšanu.
Piemērots: grāmatām, žurnāliem, brošūrām, bukletiem, katalogiem.
Līmēts šuvju savienojums (LŠS)
Līmēšanas mehānika ir tāda pati kā bezšuvju stiprināšanai, tikai grāmatu bloka burtnīcas tiek iepriekš sašūtas ar speciālu diegšujmašīnu, kas palielina kalpošanas periodu.
Plusi:
- ilgāks kalpošanas laiks;
- augsta izturība;
- ērti lasāms.
Mīnusi:
- cena ir augstāka nekā grāmatām ar LBS.
Piemērots: grāmatām, diplomiem, žurnāliem, brošūrām, bukletiem, katalogiem.
Brošēšana spirālē
Ar šāda veida iesiešanu izdevuma vāks tiek piestiprināts pie iekšējā bloka, izmantojot plastmasas vai metāla spirāles. Turklāt tas var būt gan mīksts, gan blīvs. Iespiesti izstrādājumi ar šādu brošēšanu ir verami uz 360 grādiem, kas ir ļoti ērti dokumentu glabāšanai vai pāršķirstāmu kalendāru noformēšanai.
Plusi:
- kalpošanas laiks ir ilgāks nekā LBS;
- augsta izturība;
- veras uz 360 grādiem.
Mīnusi:
- cena (dārgāks nekā visi iepriekšējie grāmatu iesiešanas veidi).
Piemērots: bērnu grāmatām, katalogiem, kalendāriem, blociņiem, biroja dokumentiem, izstāžu materiāliem.
Cietais iesējums
Šī grāmatu iesiešana ir reprezentablāka un izturīgāka, tāpēc to ir iecienījuši daudzi izdevēji. Šeit vāku un grāmatu bloku savieno priekšlapa, un lapas ir piestiprinātas pie kaptāllentes (visbiežāk auduma).
Plusi:
- ilgs kalpošanas laiks;
- vislabākā aizsardzība pret bojājumiem;
- noturība;
- reprezentabls izskats;
- neburzās;
- plašas dizaina iespējas.
Mīnusi:
- augsta cena;
- svars;
Piemērots: grāmatām, blociņiem.
Iesējums 7B un 7BC
Šos cieto vāku veidus visbiežāk izmanto grāmatu izgatavošanā. Izmantojot 7B tehniku, vākam tiek izmantots vinila papīrs, āda vai audums. Un galvenā atšķirība starp 7B un 7BC ir attēlu uzklāšana. 7B tiek izmantots īpaša štance, pateicoties kurai, tiek veikta karstspiede un cilspiedums.
Izmantojot 7BC tehniku to izdarīt nevar, un kā vāka materiāls tiek izmantots kartons, kas pārklāts ar polimēra plēvi.